wtorek, 8 stycznia 2008

ROZWÓJ POLSKICH MEDIÓW PO ROKU 1989...

Polskie media po roku 1989 zmieniły się radykalnie. Polacy odzyskują suwerenność we własnych państwie, po czym żegnają cenzurę. Do tego czasu media służyły tylko i wyłącznie władzy, a nie swoim odbiorcom. Głównie skupiały się na propagandzie, a nie na informacjach. Nad poprawnością przekazu mediów czuwał do roku 1989 Główny Urząd Kontroli Prasy i Widowisk. System medialny był podporządkowany jedynie jednej partii. Najsilniejsze media tj.: radio i telewizja zgrupowane były w Komitecie ds. Radia i Telewizji, którego szefem był urzędnik państwowo - partyjny w radzie ministra.
Kluczową rolę na rynku mediów elektronicznych odegrała ustawa
o radiofonii i telewizji z roku 1993. Ustawę ustanowił urząd. Od tego czasu kontrolę nad ładem medialnym sprawuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ( KRRiT). Do głównych zadań tej rady należy przyznawanie nadawcom radiowym i telewizyjnym koncesji na nadawanie naziemne na danym obszarze Polski, a także w danym paśmie częstotliwości, jak również na nadawanie satelitarne. Jeśli jednak jakaś stacja chce zrezygnować z nadawania musi z tej koncesji zrezygnować i zgłosić to do KRRiT. Nie można sprzedać jej nikomu. KRRiT ponownie dysponuje zwolnioną częstotliwością do nabycia przez inne stacje. Ma to ogromny wpływ na rynek telewizyjny, gdyż w większości polskich domów telewizja odbierana jest za pomocą zwykłej pokojowej anteny, bez pośrednictwa telewizji kablowej czy też anteny satelitarnej. Istotne jest także to,
że naziemnych częstotliwości, które można zagospodarować jest ograniczona ilość.
Po wprowadzeniu w życie ustawy polska telewizja wkroczyła w świat medialny z dwoma ogólnopolskimi kanałami telewizyjnymi oraz ośmioma ośrodkami regionalnymi. Szacuje się, że od połowy 1991 roku do połowy 1993 roku w Polsce działało 19 pirackich stacji telewizyjnych.
Pierwszą stacją, która stała się legalna, była to polska spółka Polsat. Wcześniej Polsat nadawał swój program drogą satelitarną z Holandii. Decyzjami KRRiT obecnie naziemnymi kanałami dysponuje również telewizja TVN oraz Zakon Franciszkanów w Polsce. Na rynku nadawców naziemnych funkcjonują aktualne 4 podmioty, choć liczą się faktycznie 3, ponieważ decyzją KRRiT Zakon Franciszkanów nie odgrywa większego znaczenia.
Nadajniki telewizji publicznej, czyli program tj. TVP1, TVP2, TVP3 obejmują swoim zasięgiem 100% powierzchni kraju. Natomiast zasięg naziemny Polsatu wynosi 90%. TVN dociera do ponad 40% natomiast telewizja TV4 do ponad 30%. Zasięg naziemny, którym dysponują Franciszkanie, właściciele stacji TV Puls, łączącej w transmisjach rozrywkę oraz elementy misji kościoła katolickiego, wynosi jedynie do 15 % polskich gospodarstw domowych.

Brak komentarzy: